Projekti

Ovdje možete pogledati prezentacije i pročitati sažetke svih projekata u koje smo bili uključeni. Na ovaj način trudimo se poticati i razvijati humanost i solidarnost, važnost o brizi i očuvanju okoliša, kulturnoj baštini te još mnogo toga što će nas i našu djecu oplemeniti.

eTwining projekt Apoksimenovo putovanje Hrvatskom

Učenici 3.b razreda učestvovali su u eTwining projektu Apoksiomenovo putovanje Hrvatskom.

Ideju za projekt pronašla sam na društvenim mrežama. Pokrenula ga je kolegica Marijana Dragoslavić s Malog Lošinja. Odmah mi se učinio veoma interesantan i poučan. Djeca su ga također prihvatila s velikim interesom.

Projekt je započeo u šk. god. 2019/2020. ali je zbog pandemije korona virusa bio „na čekanju”.

Antički brončani kip atleta, Apoksiomen, izvađen iz podmorja između otočića Vele Orjule i otoka Lošinja 27. travnja 1999., jedina je za sada pronađena velika bronca na istočnoj obali Jadrana. Umanjena replika ovoga kipa putuje od škole do škole s ciljem da se što više učenika u Republici Hrvatskoj upozna s ovim remek djelom svjetske kulturne baština. Na taj će se način međusobno bolje upoznati, steći nove prijatelje, naučiti prihvaćati različitosti i biti čuvari svoje kulturne baštine. Izrađeni i prikupljeni učenički radovi bit će prikupljeni u Apoksiomenovu putopisnu zbirku.

Tako je Apoksiomen u našu školu stigao 23.veljače 2021. iz OŠ Šijana iz Pule. Upoznali  smo se s njim a zatim smo mu predstavili naše mjesto. Najprije krenuli na nogometno igralište koje se nalazi odmah do škole a veoma je važno jer se tu nekada nalazilo starohrvatsko groblje i arheolozi su na tom mjestu između ostalog pronašli i nekoliko vrsta naušnica odnosno Žminjskih rićina koje su danas suvenir Žminja. Zatim smo mu pokazali žminjsku kulu i kaštel, župnu crkvu sv. Mihovila i još nekoliko manjih crkvica koje su poznate po freskama. Pokazali smo mu i Čakavsku kuću koja je sjedište Čakavskog sabora, šterne, romaničku kuću, štradu i još mnogo zanimljivosti. Na svakom mjestu smo se fotografirali s Apoksiomenom. Nakon toga smo u razredu crtali žminjske znamenitosti i pisali sastavak. To smo poslali na Mali Lošinj kako bi naši radovi bili dio Apoksiomenove putopisne zbirke.  Bilo nam je jako zanimljivo i bili smo počašćeni što je Apoksiomen bio naš gost.

Učiteljica: Suzana Deltin

eTwining projekt Prijateljstvo bez granica

U prošloj školskoj godini 2019./2020., učenici drugog a i b razreda sudjelovali su u e-twining projektu „Prijateljstvo bez granica”.

Projektom se ostvarila suradnja između škola i prijateljstvo među učenicima. Učenici su razvijali svoje kompetencije kroz aktivnosti razmjene i slanja razglednica i čestitki te međusobnog upoznavanja putem digitalnih tehnologija.

Projekt je nastao na društvenoj mreži u grupi učiteljica drugih razreda. Učiteljice su se povezale međusobno i pronašle partnera, odnosno školu i razred s kojim će se upoznati i dopisivati.

U projektu je sudjelovalo 25 učiteljica sa svojim razredima iz tri države: 20 iz Hrvatske, 4 iz Srbije i 1 iz Bosne i Hercegovine.

2 a  razredu partner je bila OŠ Lapad iz Dubrovnika a  2. b, OŠ Hvar.

Putem mesengera smo najprije izmijenili fotografije i upoznali se s našim partnerima. Zatim smo razmijenili čestitke za Božić. Uz čestitke koje smo izradili svaki je učenik poslao i kratko pismo u kojem je napisao nekoliko rečenica o sebi. Isto tako jako su nas razveselile čestitke koje smo dobili iz  Hvara i  Dubrovnika.

Pred kraj školske godine, kad smo se vratili u školu nakon korone, našim smo prijateljima poslali razglednice  s motivima Žminja te ih ukratko  upoznali s našim mjestom.

Kroz projekt smo naučili i ponovili kako se pišu i šalju čestitke i razglednice te smo puno naučili i o  kraju iz kojeg su bili naši partneri.

Učiteljice: Iva Pucić Fekter i Suzana Deltin

Zavičajna nastava

Užanci na kružiere

Muoj Žminj i Žminjšćina je skrita bogatija užanci, besied, štuoric, kanti, pliesi, igri za dico, stareh zanati, a i na kakove ricete napišenega se čuda najde. Cielo leto so naša dica propitievala soji stareji kako je to bilo jedanput, to po starinski so hodili ubać i se to va razrede provali prežentat.

Počeli upisi djece u prvi razred osnovne škole za školsku godinu  2020./2021. - FERATA

« Svibanj 2024 »

Obrazovanje i školstvo